Asiantuntijamme

Yli 50 asiantuntijaamme edustavat laajasti eri osaamisalueita, kuten akustiikkaa, audiovisuaalista suunnittelua, tilasuunnittelua, ympäristötieteitä sekä esitystekniikkaa.

Yrityksessämme laaja kokemus, tekninen asiantuntemus ja projektiosaaminen yhdistyvät eri alojen koulutukseen, tutkimukseen ja työkokemukseen. Ymmärrämme hyvin erilaisten tilojen sekä rakennusten käyttötarpeita ja suunnittelumme lähtee aina liikkeelle käyttäjästä.




Jukka Ahonen

Jukka Ahonen

Tiimipäällikkö, laatupäällikkö, TkT
FISE V+ (akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 44 333 0233
jukka.ahonen@akukon.com

Helsinki, Tampere, Osakas, Akustiikka, Mittaukset, Vaasa, Suomi, Yhteyshenkilö

Juhani Ahvenvaara

Juhani Ahvenvaara

Ääniteknikko
Akustiikka, av-järjestelmät

Puh. +358 400 686 941
juhani.ahvenvaara@akukon.com

Akustiikka, Vaasa, Suomi

Hassan Al-Ramadani

Hassan Al-Ramadani

Akustiikkasuunnittelija, B.Sc.(Arch.)

Puh. +358 40 913 8700
hassan.alramadani@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Jyrki Annala

Jyrki Annala

Akustiikkasuunnittelija, RI

puh. +358 50 338 8909
jyrki.annala@akukon.com

Turku, Akustiikka, Mittaukset, Suomi

Eva Arvelo

Eva Arvelo

Toimistoassistentti
Yo-merkonomi

Puh. +358 10 320 0700
eva.arvelo@akukon.com

Helsinki, Hallinto, Suomi

Svante Betlehem

Svante Betlehem

Myyntineuvottelija

Puh. +358 40 557 1949
svante.betlehem@akukon.com

Akustiikka, Vaasa, Suomi

Anni Haataja

Anni Haataja

Akustiikkakonsultti, ins. (YAMK)
FISE A (akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 45 672 2907
anni.haataja@akukon.com

Oulu, Akustiikka, Mittaukset, Suomi

Mika Hanski

Mika Hanski

Vanhempi konsultti, DI
Melu, työsuojelu, audiolaboratoriot
Yhteistyökumppani, HMMT OY

Puh. +358 44 997 9595
mika.hanski@akukon.com

Yhteistyökumppani, Melu ja tärinä, Suomi

Janne Hautsalo

Janne Hautsalo

Vanhempi konsultti, DI
FISE PV (akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 367 4864
janne.hautsalo@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Mats Heikkinen

Mats Heikkinen

Akustiikkasuunnittelija, DI

puh. +358 50 536 5554
mats.heikkinen@akukon.com

Helsinki, Melu ja tärinä, Mittaukset, Suomi

Tapio Ilomäki

Tapio Ilomäki

Projektipäällikkö, TeM (valo- ja äänisuunnittelija), AMIoTC
Teatteritekniikka, AV-järjestelmät

Puh. +358 400 939 088
tapio.ilomaki@akukon.com

Helsinki, Osakas, Esitystilat, AV-suunnittelu, Suomi

Mikko Joenpolvi

Mikko Joenpolvi

Suunnittelija
Äänentoisto- ja AV-järjestelmät, huoneakustiikka

Puh. +358 50 5344611
mikko.joenpolvi@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, AV-suunnittelu, Suomi

Jaakko Kestilä

Jaakko Kestilä

Konsultti, DI
Rakennus- ja huoneakustiikka, av-suunnittelu

Puh. +358 50 462 2416
jaakko.kestila@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, AV-suunnittelu, Suomi

Liisa Kilpilehto

Liisa Kilpilehto

Tiimipäällikkö, M.Eng.
Melu, työsuojelu

Puh. +358 40 827 2532
liisa.kilpilehto@akukon.com

Helsinki, Osakas, Akustiikka, Melu ja tärinä, Melu- ja tärinäaltistus, Suomi, Yhteyshenkilö

Tarja Lahti

Tarja Lahti

Konsultti, TkK
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 361 1420
tarja.lahti@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Perttu Laukkanen

Perttu Laukkanen

Akustikko ja projektipäällikkö, DI
Rakennus- ja huonesakustiikka, kansainväliset projektit

Puh. +358 50 515 0674
perttu.laukkanen@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Petri Lehto

Petri Lehto

Erityisasiantuntija, MuT
Esitystilojen toiminnallinen suunnittelu
Yhteistyökumppani, Sinfonia Lahti

petri.lehto@akukon.com

Yhteistyökumppani, Suomi

Ari Lepoluoto

Ari Lepoluoto

Toimitusjohtaja, TeL, Ins.
HHJ

Puh. +358 10 3200 700 (vaihde)
ari.lepoluoto@akukon.com

Helsinki, Tampere, Osakas, Esitystilat, AV-suunnittelu, Ääni- ja videotuotanto, Hallinto, Suomi, Yhteyshenkilö

Oskar Lindfors

Oskar Lindfors

Tiimipäällikkö, DI
FISE V+ (akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 544 5876
oskar.lindfors@akukon.com

Helsinki, Oulu, Osakas, Akustiikka, Mittaukset, Suomi, Yhteyshenkilö

Lotta Linnavuori

Lotta Linnavuori

Projektiassistentti
Medianomi (AMK)
Hallinto

Puh. +358 50 325 0709
lotta.linnavuori@akukon.com

Helsinki, Hallinto, Suomi

Jakob Löflund

Jakob Löflund

Akustiikka- ja AV-suunnittelija


Puh. +358 40 143 7217
jakob.loflund@akukon.com

Akustiikka, AV-suunnittelu, Vaasa, Suomi

Tapani Manninen

Tapani Manninen

AV-suunnittelija, teknikko

Puh. +358 40 837 0710
tapani.manninen@akukon.com

Jyväskylä, AV-suunnittelu, Suomi

Timo Markula

Timo Markula

Vanhempi konsultti, DI
FISE V+ (akustiikka)
Melu, tärinä ja runkomelu
Yhteistyökumppani, HMMT OY

Puh. +358 50 303 2404
timo.markula@akukon.com

Yhteistyökumppani, Suomi, Meluntorjunta

Pasi Myyryläinen

Pasi Myyryläinen

Akustikko, FM
Ympäristömelu

Puh. +358 50 341 8225
pasi.myyrylainen@akukon.com

Helsinki, Melu ja tärinä, Suomi, Ympäristömelu

Henrik Möller

Henrik Möller

Johtava konsultti, hallituksen PJ, DI
FISE PV (akustiikka)
Huone- ja rakennusakustiikka, esitystilat

Puh. +358 500 708 263
henrik.moller@akukon.com

Helsinki, Osakas, Esitystilat, Akustiikka, Jerusalem, Vaasa, Suomi, Muut maat

Nella Näveri

Nella Näveri

Tiimipäällikkö, arkkitehti (SAFA), LuK
FISE T (akustiikka)
Esitystilat, rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 351 3815
nella.naveri@akukon.com

Helsinki, Osakas, Esitystilat, Akustiikka, Suomi, Yhteyshenkilö

Henri Penttinen

Henri Penttinen

Tiimipäällikkö, TkT
Runkomelu ja tärinä

Puh. +358 50 3258309
henri.penttinen@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Melu ja tärinä, Suomi, Yhteyshenkilö

Timo Peltonen

Timo Peltonen

Johtava konsultti, tekninen johtaja, DI
FISE PV (akustiikka)
Melu ja tärinä, audiolaboratoriot

Puh. +358 50 584 9814
timo.peltonen@akukon.com

Helsinki, Osakas, Melu ja tärinä, Audiolaboratoriot, Mittaukset, Suomi, Yhteyshenkilö

Toni Poikonen

Toni Poikonen

Tiimipäällikkö, DI
Av-suunnittelu

Puh. +358 50 526 7666
toni.poikonen@akukon.com

Helsinki, Osakas, AV-suunnittelu, Ääni- ja videotuotanto, Suomi, Yhteyshenkilö

Mira Pykälistö

Mira Pykälistö

Suunnittelija, Medianomi (AMK)
BIM- ja CAD-asiantuntija
Ympäristömelu

Puh. +358 40 588 3814
mira.pykalisto@akukon.com

Tampere, Melu ja tärinä, AV-suunnittelu, Suomi

Jukka Pätynen

Jukka Pätynen

Akustikko,TkT
Runkomelu ja tärina

+358 50 4322 829
jukka.patynen@akukon.com

Helsinki, Melu ja tärinä, Mittaukset, Suomi

Sami Reina

Sami Reina

Akustiikka- ja av-suunnittelija, ins. (AMK)

Puh. +358 40 837 0730
sami.reina@akukon.com

Jyväskylä, Akustiikka, AV-suunnittelu, Mittaukset, Suomi

Janne Riionheimo

Janne Riionheimo

Konsultti, DI
FISE A
Rakennus- ja huoneakustiikka
Yhteistyökumppani, Riionheimon Akustiikka

Puh. +358 50 375 9421
janne.riionheimo@akukon.com

Helsinki, Yhteistyökumppani, Akustiikka, Ääni- ja videotuotanto, Suomi

Mikko Roininen

Mikko Roininen

Akustiikkasuunnittelija, DI
***Työvapaalla***

Helsinki, Akustiikka, Mittaukset, Suomi

Anssi Ruusuvuori

Anssi Ruusuvuori

Vanhempi konsultti, arkkitehti (SAFA)
FISE PV (akustiikka)
Huone- ja rakennusakustiikka, äänistudiot ja -tarkkaamot

Puh. +358 50 520 8057
anssi.ruusuvuori@akukon.com

Turku, Osakas, Esitystilat, Akustiikka, Ääni- ja videotuotanto, Suomi

Janne Saarelainen

Janne Saarelainen

Akustiikkasuunnittelija, TkK

Puh. +358 10 320 0700
janne.saarelainen@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Olli Salmensaari

Olli Salmensaari

Vanhempi konsultti, DI
FISE PV (akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 491 4840
olli.salmensaari@akukon.com

Helsinki, Osakas, Akustiikka, Suomi

Toni Soininen

Toni Soininen

Konsultti, DI
FISE T (Akustiikka)
Rakennus- ja huoneakustiikka, av-suunnittelu

Puh. +358 50 483 9286
toni.soininen@akukon.com

Oulu, Akustiikka, AV-suunnittelu, Audiolaboratoriot, Suomi

Juha Storm

Juha Storm

AV-suunnittelija, TeM (valo- ja äänisuunnittelija)
Valo-, ääni- ja AV-suunnittelu

Puh. +358 50 300 0320
juha.storm@akukon.com

Helsinki, Esitystilat, AV-suunnittelu, Suomi

Sari Taskinen

Sari Taskinen

Hallintopäällikkö, Yo-merkonomi
Laskutusasiat ja muu taloushallinto

Puh. +358 10 320 0700 (vaihde)
sari.taskinen@akukon.com

Helsinki, Osakas, Hallinto, Suomi

Sakari Tervo

Sakari Tervo

Kalibrointilaboratorion päällikkö, Akustiikkakonsultti, TkT
Kalibrointi, melu ja tärinä, saliakustiikka

Puh. +358 50 514 5264
sakari.tervo@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Melu ja tärinä, Suomi, Yhteyshenkilö, Kalibrointi

Julia Turku

Julia Turku

Kehityspäällikkö, konsultti, DI
Rakennus- ja huoneakustiikka

Puh. +358 50 486 0005
julia.turku@akukon.com

Helsinki, Akustiikka, Suomi

Jussi Vartio

Jussi Vartio

AV- ja akustiikkasuunnittelija, ins. (AMK)

Puh. +358 44 345 6133
jussi.vartio@akukon.com

Oulu, Esitystilat, Akustiikka, AV-suunnittelu, Suomi

Sara Vehviläinen

Sara Vehviläinen

Suunnittelija, Muotoilija (AMK)
FISE A (akustiikka)
Sisustus ja akustiikka, visualisointi


Puh. +358 40 846 2616
sara.vehvilainen@akukon.com

Helsinki, Osakas, Akustiikka, Suomi

Jukka Vesterinen

Jukka Vesterinen

Mittausteknikko

Puh. +358 40 582 4919
jukka.vesterinen@akukon.com

Helsinki, Melu ja tärinä, Melu- ja tärinäaltistus, Suomi, Kalibrointi

Lauri Vikström

Lauri Vikström

Konsultti, insinööri (AMK)
Rakennus- ja huoneakustinen suunnittelu, työmaavalvonta, mittaukset

**poissa 31.8.2019 saakka**

Puh. +358 50 402 3771
lauri.vikstrom@akukon.com

Turku, Osakas, Akustiikka, Mittaukset, Suomi

Gerda Kaasik

Gerda Kaasik

Konsultti, B.Sc. (Tech.)
Rakennus- ja huoneakustiikka
Akukon Estonia

Mob. +372 56 848 999
gerda.kaasik@akukon.com

Tallinna, Akustiikka, Viro

Ingrid Leemet

Ingrid Leemet

Konsultti, M.Sc.
Ympäristömelu
Akukon Estonia

Puh. +372 56 882 633
Ingrid.leemet@akukon.com

Tallinna, Melu ja tärinä, Viro

Mario Narbekov

Mario Narbekov

Nuorempi konsultti
Huone- ja rakennusakustiikka, meluntorjunta

+372 56 818 004
mario.narbekov@akukon.com

Tallinna, Akustiikka, Melu ja tärinä, Viro

Argo Päid

Argo Päid

Mittausteknikko
Akukon Estonia

Tallinna, Mittaukset, Viro

Dmitri Tiško

Dmitri Tiško

Konsultti, MSc
Rakennusakustiikka
Akukon Estonia

Puh. +372 661 6903, mob. +372 56 481 431
dmitri.tishko@akukon.com

Tallinna, Akustiikka, Mittaukset, Viro

Maris Vohta

Maris Vohta

Konsultti, BSc
Ympäristömelu, laskenta
Akukon Estonia

Puh. +372 661 6900, Mob.+372 565 1191
maris.vohta@akukon.com

Tallinna, Melu ja tärinä, Viro

Deniss Mironovs

Deniss Mironovs

Akustiikkasuunnittelija
M.Sc (Akustika)
SIA Akukon-Buvakustika

Tel. +371 26008121
deniss.mironovs@akukon.com

Akustiikka, Melu ja tärinä, Mittaukset, Latvia, Riika

Arturs Perkons

Arturs Perkons

Arturs Perkons

Senior acoustic consultant, M.Sc (Tech)
SIA Akukon Buvakustika
Tel +37129407029
arturs.perkons@akukon.com

Akustiikka, Latvia, Riika

Judita Juskeviciute

Judita Juskeviciute

Junior Consultant

Akukon Lietuva UAB
judita.juskeviciute@akukon.com
+370 602 06546

Rimtautas Piskarskas

Rimtautas Piskarskas

Acoustic Designer, Ph.D. (Tech.)
Akukon Lietuva UAB
+370 686 14892
rimtautas.piskarskas@akukon.com

Esitystilat, Akustiikka, Liettua

Edmundas Zizys

Edmundas Zizys

Managing Director, M.Sc. (Tech.)
Akukon Lietuva UAB

Tel. +370 699 23661
edmundas.zizys@akukon.com

AV-suunnittelu, Liettua, Vilna

May (Mourad) Hanna

May (Mourad) Hanna

Akustiikkakonsultti, M.Sc. (Tech.)
Toimitusjohtaja, Akukon Middle East Ltd

Tel. +972 52 624 8693
may.hanna@akukon.com

Akustiikka, Jerusalem, Lähi-itä

Issa Sacaan

Issa Sacaan

AV-suunnittelija
Akukon Middle East Ltd

tel +972 599 840 833
issa.sacaan@akukon.com

AV-suunnittelu, Jerusalem, Lähi-itä

Archil Cheghelidze

Archil Cheghelidze

M.Sc. Project manager
Akukon Georgia

Tel.+995 593 398 100
archil@akukon.com

Esitystilat, Akustiikka, Muut maat, Georgia

Levan Kumsiashvili

Levan Kumsiashvili

CEO
Akukon Georgia

Tel. +995 579 561 200
levan@akukon.com

Esitystilat, Akustiikka, Muut maat, Georgia

Nikoloz Tchegelidze

Nikoloz Tchegelidze

Akukon Georgia

nikoloz@akukon.com

Akustiikka, Melu ja tärinä, Georgia

Janne Auvinen

Janne Auvinen

Freelancer, teatterikonsultti
TeM (valo- ja äänisuunnittelija)
Esitystilojen toiminnallinen suunnittelu
Yhteistyökumppani

Yhteistyökumppani

Tapio Lahti

Tapio Lahti

Erityisasiantuntija, TkT
Ympäristömelu, meluntorjunta
Yhteistyökumppani, TL akustiikka

Yhteistyökumppani

Timo Risku

Timo Risku

Vanhempi konsultti, DI
Näyttämömekaniikka
Yhteistyökumppani, Akumek Oy

Puh. +358 50 353 2543

Yhteistyökumppani, Suomi

Roy Westerholm

Roy Westerholm

Talousasiantuntija, KTM
Yhteistyökumppani, Tiliareena Oy

Puh. +358 10 3200 700 (vaihde)
roy.westerholm@akukon.com

Yhteistyökumppani, Hallinto, Suomi