Våra experter

Vi har fler än 50 experter inom olika kompetensområden, som akustik, audiovisuell design, rumsplanering, miljövetenskaper och föreställningsteknik.

I företaget kombineras omfattande erfarenhet, teknisk expertis och projektkompetens med utbildning, forskning och arbetserfarenhet inom olika branscher. Vi har god kunskap om användningsbehoven för olika lokaler och byggnader, och vår planering utgår alltid från användaren.




Jukka Ahonen

Jukka Ahonen

Teamledare, kvalitetschef, TkD
Byggnads- och rumsakustik

Tfn +358 44 333 0233
jukka.ahonen@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Mätningar, Finland

Svante Betlehem

Svante Betlehem

Försäljning och marknadsföring

Tfn +358 40 557 1949
svante.betlehem@akukon.com

Akustik, Vasa, Finland

Juhani Ahvenvaara

Juhani Ahvenvaara

Ljudtekniker
Akustik, AV-system

Tfn +358 400 686 941
juhani.ahvenvaara@akukon.com

Akustik, AV-design, Vasa, Finland

Hassan Al-Ramadani

Hassan Al-Ramadani

Acoustical Designer, B.Sc. (Arch.)

Tfn +358 40 913 8700
hassan.alramadani@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Finland

Jyrki Annala

Jyrki Annala

Akustik planerare

Tfn +358 50 338 8909
jyrki.annala@akukon.com

Åbo, Akustik, Mätningar, Finland

Eva Arvelo

Eva Arvelo

Kontorsassistent


Tfn +358 10 320 0700
eva.arvelo@akukon.com

Helsingfors, Administration, Finland

Anni Haataja

Anni Haataja

Akustikkonsult, Ingenjör (YH), FISE A
Mätningar, Möbel- och byggnadsakustik

Tfn +358 45 672 2907
anni.haataja@akukon.com

Uleåborg, Akustik, Mätningar, Finland

Janne Hautsalo

Janne Hautsalo

Äldre konsult, DI, FISE A
Möbel- och byggnadsakustik

Tfn +358 50 367 4864
janne.hautsalo@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Finland

Mats Heikkinen

Mats Heikkinen

Akustikplanerare, DI
Buller, vibration och stomljud

Tfn. + 358 50 536 5554
mats.heikkinen@akukon.com

Helsingfors, Buller- och vibrationsexponering, Mätningar, Finland

Tapio Ilomäki

Tapio Ilomäki

Projektchef, TeM (ljus- och ljuddesigner), AMIoTC
Teaterteknik, ljus- och ljudsystem, AV-system

Tfn +358 400 939 088
tapio.ilomaki@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Föreställningslokaler, AV-design, Finland

Mikko Joenpolvi

Mikko Joenpolvi

Planerare
Ljudåtergivningssystem, rumsakustik

Tfn +358 50 5344611
mikko.joenpolvi@akukon.com

Helsingfors, Samarbetspartner, Föreställningslokaler, AV-design, Ääni- ja videotuotanto, Finland

Gerda Kaasik

Gerda Kaasik

Yngre konsult, TkK, Civil Engineering
CAD-konstruktion, rumsakustik

Mob. +372 56 848 999
gerda.kaasik@akukon.com

Tallinn, Akustik, Estland

Jaakko Kestilä

Jaakko Kestilä

Konsult, DI
Akustik, AV

Tfn +358 50 462 2416
jaakko.kestila@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Melu ja tärinä, AV-design, Finland

Liisa Kilpilehto

Liisa Kilpilehto

Akustikkonsult, MEng
Buller, arbetarskydd

Tfn +358 40 827 2532
liisa.kilpilehto@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Melu ja tärinä, Buller- och vibrationsexponering, Finland

Tarja Lahti

Tarja Lahti

Konsult, TkK
Rums- och byggnadsakustik

Tfn +358 50 361 1420
tarja.lahti@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Finland

Ingrid Leemet

Ingrid Leemet

Konsult, MSc (miljöledning)
Miljöbuller

Tfn +372 56 882 633
Ingrid.leemet@akukon.com

Tallinn, Melu ja tärinä, Estland

Ari Lepoluoto

Ari Lepoluoto

Verkställande direktör
Lic.A. (ljus- och ljuddesign)
B.Eng. (telekommunikations teknik)

Tfn +358 10 3200 700 (växel – switchboard)
ari.lepoluoto@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Föreställningslokaler, AV-design, Administration, Finland, Kontaktperson

Oskar Lindfors

Oskar Lindfors

Teamledare, konsult, DI, FISE V+ (akustik)
Rums- och byggnadsakustik

Tfn +358 50 544 5876
oskar.lindfors@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Mätningar, Finland, Kontaktperson

Jakob Löflund

Jakob Löflund

Akustik- och AV-designer


Tfn +358 40 143 7217
jakob.loflund@akukon.com

Akustik, AV-design, Vasa, Finland

Tapani Manninen

Tapani Manninen

Akukon Oy AV-Sector
AV-designer

Tfn +358 40 837 0710
tapani.manninen@akukon.com

Jyväskylä, AV-design, Finland

Timo Markula

Timo Markula

Äldre konsult, DI
Buller, vibration och stomljud

Tfn +358 50 303 2404
timo.markula@akukon.com

Tammerfors, Åbo, Delägare, Melu ja tärinä, Buller- och vibrationsexponering, Finland

Henrik Möller

Henrik Möller

Ledande konsult, styrelse ordförande
DI, FISE PV (akustik)
Rums- och byggnadsakustik, föreställningslokaler

Tfn +358 500 708 263
henrik.moller@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Föreställningslokaler, Akustik, Jerusalem, Vasa, Finland, Anra länder, Kontaktperson

Nella Näveri

Nella Näveri

Team ledare, NvK, arkitekt (SAFA), FISE T (akustik)
Byggnads- och rumsakustik

Tfn +358 50 351 3815
nella.naveri@akukon.com

Helsingfors, Föreställningslokaler, Akustik, Finland

Timo Peltonen

Timo Peltonen

Teknisk direktör, äldre konsult, DI
Buller, vibration och stomljud, audiolaboratorier

Tfn +358 50 584 9814
timo.peltonen@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Melu ja tärinä, Audiolaboratorier, Mätningar, Finland

Henri Penttinen

Henri Penttinen

Konsult, TkD
Buller, vibration och stomljud

Tfn +358 50 3258309
henri.penttinen@akukon.com

Helsingfors, Melu ja tärinä, Finland, Kontaktperson

Toni Poikonen

Toni Poikonen

Planeringsingenjör, DI
AV system

Tfn +358 50 526 7666
toni.poikonen@akukon.com

Helsingfors, Föreställningslokaler, AV-design, Ääni- ja videotuotanto, Finland

Mira Pykälistö

Mira Pykälistö

Planerare, Medianom (YH)
BIM (datamodellering), CAD, AV-design
Buller, miljöbuller

Tfn +358 40 588 3814
mira.pykalisto@akukon.com

Tammerfors, Föreställningslokaler, Melu ja tärinä, AV-design, Buller- och vibrationsexponering, Finland

Jukka Pätynen

Jukka Pätynen

Akustiker, TkD
Vibration, stomljud och buller

Tel. +358 50 4322 829
jukka.patynen@akukon.com

Helsingfors, Buller- och vibrationsexponering, Mätningar, Finland

Sami Reina

Sami Reina

AV-designer, Ingenjör (YH)

Tfn +358 40 837 0730
sami.reina@akukon.com

Jyväskylä, Akustik, AV-design, Finland

Janne Riionheimo

Janne Riionheimo

Riionheimon Akustiikka
Konsult, DI, FISE A
Byggnads- och rumsakustik

Tfn +358 50 375 9421
janne.riionheimo@akukon.com

Helsingfors, Samarbetspartner, Akustik, Ääni- ja videotuotanto, Finland

Timo Risku

Timo Risku

Akumek Oy
Äldre konsult, DI
Scenmekanik

Tfn +358 50 353 2543

Helsingfors, Samarbetspartner, Föreställningslokaler, Finland

Anssi Ruusuvuori

Anssi Ruusuvuori

Äldre konsult, Arkitekt SAFA, FISE PV
Rums- och byggnadsakustik, ljudstudior och -kontrollrum

Tfn +358 50 520 8057
anssi.ruusuvuori@akukon.com

Åbo, Delägare, Föreställningslokaler, Akustik, Ääni- ja videotuotanto, Finland

Olli Salmensaari

Olli Salmensaari

Äldre konsult, DI, FISE PV (akustik)
Rums- och byggnadsakustik

Tfn +358 50 491 4840
olli.salmensaari@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Akustik, Finland, Kontaktperson

Toni Soininen

Toni Soininen

Konsult, DI
Rums- och byggnadsakustik, AV-planering
Tfn +358 50 483 9286
toni.soininen@akukon.com

Uleåborg, Akustik, AV-design, Audiolaboratorier, Finland

Juha Storm

Juha Storm

AV-designer
TeM (ljus- och ljuddesigner)
Ljus, ljud, och AV-design

Tfn +358 50 300 0320
juha.storm@akukon.com

Helsingfors, Föreställningslokaler, AV-design, Finland

Sari Taskinen

Sari Taskinen

Administrativ chef


Tfn +358 10 320 0700
sari.taskinen@akukon.com

Helsingfors, Delägare, Administration, Finland

Sakari Tervo

Sakari Tervo

Akustikkonsult TkD, FD

Tfn +358 50 514 5264
sakari.tervo@akukon.com

Helsingfors

Dmitri Tiško

Dmitri Tiško

Konsult, MSc
Byggnadsakustik

Tfn +372 661 6903, mob. +372 56 481 431
dmitri.tishko@akukon.com

Tallinn, Akustik, Mätningar, Estland

Julia Turku

Julia Turku

Konsult, DI
Rums- och byggnadsakustik

Tfn +358 50 486 0005
julia.turku@akukon.com

Helsingfors, Akustik, Finland

Jussi Vartio

Jussi Vartio

AV och akustikplanerare, Ingenjör (YH)

Tfn +358 44 345 6133
jussi.vartio@akukon.com

Uleåborg, Föreställningslokaler, Akustik, AV-design, Finland

Sara Vehviläinen

Sara Vehviläinen

Planerare, Formgivare (YH), FISE A
Inredning och akustik, visualisering


Tfn +358 40 846 2616
sara.vehvilainen@akukon.com

Helsingfors, Föreställningslokaler, Akustik, Ääni- ja videotuotanto, Finland

Jukka Vesterinen

Jukka Vesterinen

Mätnings tekniker

Tfn +358 40 582 4919
jukka.vesterinen@akukon.com

Lauri Vikström

Lauri Vikström

Konsult, Ingenjör (YH)
Byggnads- och rumsakustisk planering, byggplatsövervakning, mätningar

Tfn +358 50 402 3771
lauri.vikstrom@akukon.com

Åbo, Akustik, Mätningar, Finland

Maris Vohta

Maris Vohta

Yngre konsult, TkK
Miljöbuller, beräkning

Tfn +372 661 6900, Mob. +372 565 1191
maris.vohta@akukon.com

Tallinn, Melu ja tärinä, Estland

Roy Westerholm

Roy Westerholm

Tiliareena Oy
Ekonomichef, MSc (ekon.)

Tfn +358 10 3200 700
roy.westerholm@akukon.com

Helsingfors, Samarbetspartner, Administration, Finland

Janne Auvinen

Janne Auvinen

Frilansare, teaterkonsult
TeM (ljus- och ljuddesigner)
Funktionell planering av föreställningslokaler

Samarbetspartner, Föreställningslokaler